teisipäev, 1. detsember 2015

Meie ringi esimene teaduslaager

Kuna detsembrikuus on kõigil palju tegemist, otsustasime teha novembri lõpus teaduslaagri. Ööbimisega koolimajas! Osalised ei jõudnud kuidagi ära oodata, millal alustame :)

Mida me siis ette võtsime?
Loosisime tegevused, valmistasime katsed ette ja tutvustasime kaaslastele; tegime valguskatseid ning õppisime tegema hologrammi.

 Kuidas teha kindlaks, kas muna on keedetud või toores?

Paned muna pöörlema ja seejärel puudutad kergelt sõrmega, et see seisma jääks. Niipea, kui muna seisma jääb, võta sõrm ära. Toores muna pöörleb edasi, aga kõvakskeedetud muna ei hakka uuesti pöörlema.

 Kui munad vette panna, vajuvad nad tavaliselt põhja. Kuidas munad ujuma panna?

 Võtame soola appi! Soolane vesi on tihedam kui mage vesi.

Nüüd valame osa soolasest veest ära ja valame soolvee peale magedat vett. Muna ei vaju põhja, aga ei ole ka pinnal. Heljub kuskil vahepeal.

 Munatrikk!

 Püüame keedetud muna pudelisse saada.

Katse õnnestus!

Kui panna kihisevasse karastusjooki (meie kasutasime Sprite"i) rosinaid, siis hakkavad need peagi üles ja alla liikuma. Mis paneb rosinad liikuma?

 Püüame tekitada pudelisse õlikera (katse tiheduse uurimiseks). Katse pindpinevuse uurimiseks. Tavaliselt õmblusnõel vajub põhja, kui see vette asetada. Tehes seda hästi ettevaatlikult, jääb nõel ja ka kirjaklamber pinnale.


Mis aga juhtub, kui vette lisada tilgake nõudepesuvahendit?

 Maagiline õhupallipudel! Kuuma vee abil soojendame pudeli, venitame õhupalli üle pudelisuu ja jahutame pudeli külma vee all.


Tulemus on selline!

Nagu katsetamisega ikka, ei pruugi alati kõik välja tulla, nii ei õnnestunud meilgi üks katse.

Kuna praegu on pimedad õhtud, siis on hea teha katseid valgusega. Tegime silma mudeli ja  uurisime kuidas tekib kujutis meie silma tagaseinale. Vaatlesime, kuidas muutub pupilliava suurus ereda valguse ja pimeduse käes.

Küünlaillusioon! Mitu küünalt tegelikult põleb?

Internetist põnevaid ideid otsides hakka silma laavalamp.Tegime meiegi!Kasutasime vett, õli, toiduvärvi või tinti ja lahustuvaid tablette.Tulemus oli vahva!

 Kõige põnevam oli hologrammi tegemine.

Meile avanes tõeline võlumaailm....


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar