esmaspäev, 11. detsember 2023

Jõulukuu tegemised 2

Seekord oli osalejaid vähe. Aga kohalolijatel oli tore! Kui varem oleme katsetanud soolakristallide kasvatamist, siis seekord uurime, millised kristallid tekivad (ja kas üldse tekivad) soodalahuse, vasksulfaadi (sinine vasesool) ja booraksilahuse baasil. Selle käigus uurime veel, kuidas keskkonna muutmine kristallide teket ja suurust võiks muuta. 

Soodalahusele lisasime ka toiduvärvi (huvitav, kas kristallid tulevad ka värvilised?), aga üks tops jäi lahtiselt klassiruumi seisma, teisele panime peale auguga kaane ja kolmas läks veekaussi kile alla.
Booraksilahuse hulka lisasime liiva, kogused topsi kohta erinevad (sai vist küll liiga palju...)
Vasesoola lisasime erineva temperatuuriga vette (kuuma, sooja ja külma). Kuuma vees sai lahustada rohkem soola kui külmas! Topsid paigutasime ka vastavalt temperatuurile radikale, lauale ja akna äärde külma kätte. Kolmandal päeval oli näha kristalle, kus vähem, kus rohkem...
Piltide järjestus ülevalt alla- tops külma veega ja akna ääres; katse kuuma veega ja radikal; katse sooja veega ja laual. 
Lõpetuseks sai tehtud tärklisest lima (2 osa tärklist + 1 osa vett, natuke toiduvärvi ka). Seda tegevust oodati juba pikemat aega:)


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar