pühapäev, 1. aprill 2018

Märtsikuu tegemised

Sel kuul ringis osalemas 4.klass. Seekord osalejaid vähe, mõned õpilased haiged ja mõni jättis tulemata...
Korra saime kokku ka 2.-3.klassi õpilastega- just nendega, kes olid haiged, kui me vulkaanid tööle panime. Katsetasime, kuidas vulkaan töötab...

 Katsetamine tekitas tõelise ahhaa-efekti!
4.klassiga uurisime seekord jääd ja vett.

Mis juhtub, kui vette panna jääkuubik?
Arvamused panime tahvlile kirja ja hakkasime katsetama, mis siis ikkagi toimuma hakkab...
Vett tuli valada täpne kogus (see ei olnudki nii lihtne teha!)


Jääkuubik vette, märgistasime veetaseme ja jätsime jää sulama. Kui jää oli sulanud, siis uurisime veetaset uuesti. Millega katse lõppes? Eks proovige järgi :)
Kuidas takistada jää sulamist? Millisesse keskkonda pakendatuna sulab jää kõige aeglasemalt?
Pakkisime jäätükid erinevate materjalide sisse (villane riie, ajaleht, svamm (mitte looduslik),vahtplast, kile) ja jätsime lauale seisma. Tunni lõppedes saime teada, et svammi sisse pakendatuna sulas jää kõige vähem.
Kuidas kiirendada jää sulamist? 
Mis juhtub kui jäätükile riputada soola?
Kuidas niidi abil jääd tõsta? Võtame soola appi.

Kumb on raskem- soe või külm vesi? 
Et oleks lihtsam jälgida, lisame soojale veele punast toiduvärvi ja külmale veele kollast värvi.

 Esmalt valame katseklaasi punast vett ja siis ettevaatlikult katseklaasi seina mööda lisame peale kollast vett. Kollane värv seguneb punasega. Seejärel teeme vastupidi ja... katseklaasis on näha kahte selget eri värvi kihti. Järelikult.....


Kuidas kustutada "klaasi janu"?
Paneme klaasid sooja vette, jätame mõneks ajaks kaussi. Paneme klaasist alusele jääkuubikud sulama (et saada võimalikult külma vett), puistame soolaga üle ja  riputame toiduvärvi peale. Mõne aja pärast on alusele tekkinud värviline vesi. Nüüd on õige aeg klaasi janu kustutada.
Võtame soojast veest klaasid (üks anum on laiema suuga ja teine kitsama suuga) välja ja paneme kummuli jääveega alusele. 
Tulemus on selline: Kuidas vesi anumatesse tõusis? Soojas vees klaasanumad soojenesid. Kui anumad veest välja võtame, täituvad anumad õhuga. Kuna anumad on soojad, siis soojeneb ka õhk nende sees. Sellel hetkel, kui klaasid jäävette paneme, õhk anumates jahtub kiiresti. Külmem õhk vajab vähem ruumi kui soe õhk- jahtudes õhk tõmbub kokku. Anumatesse tekib ruumi juurde ja vesi täidab tühja ruumi anumas.
Kuidas tõsta vee tihedust? 
Võtame soola appi. (vei+ sool+ roheline toiduvärv).Püüame tekitada katseklaasi võimalikult palju kihte. Ka piima kasutame. Kõige paremini õnnestus kihtide tekitamine Reinholdil.
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar